La Sgambeda, aneb vstup do sezony se vydařil

08.12.2015 22:26

Dlouho očekávaný start do sezony nastal v Itálii ve slunném Livignu, kde se sešla do dnes nevídaná konkurence dálkových běžců při prvních dvou závodech letošního seriálu Visma Ski Classics - soutěže s přívlastkem mistrovství světa v dálkových bězích. No a náš Silvini Madshus team u toho nemohl chybět. Do Livigna jsme přijeli ve čtvrtek odpoledne a hned si vyzkoušeli trať, která měla 6 km a byla celá navezená z umělého sněhu na místních loukách o poměrně velké šířce, takže byla určitě regulérní. To, že se závodilo zbytečně brzy o 14 dní dříve, než je normálně běžné a bez návaznosti na další závody, je otázkou pro pořadatele, ale nechat se jim musí, že na podmínky (přes den plus 15°C) byla trať připravena opravdu na jedničku. Díky stabilitě počasí jsme mohli v pátek v klidu otestovat a vybrat nejen lyže, ale i správné vosky a pustit se v klidu do přípravy lyží na oba dva dny i díky luxusně zařízené lyžárně. V sobotu byl na pořadu prolog - časovka týmů, kdy nejdříve jedou ženy hromadně a potom muži startují v družstvech po 3 minutách a v cíli se počítá 3x čas třetího závodníka z týmu, který projel cílem a sčítá se s časem nejrychlejší ženy z týmu. Velkolepé představení pro sponzory i samotné závodníky. Docela se to hecovalo jak mezi skandinávskými tými, tak samozřejmě i mezi těmi našimi a rozhodně bylo na co koukat. Nám se moc nevěřilo a všichni říkali, že už o nás letos nebude slyšet, ale myslím, že jak Klára, tak hlavně kluci v čele se Standou, Vaškem a Kubou podali obdivuhodný výkon, který nám přinesl deváté místo v konkurenci 29 týmů světa. A to jsme mohli být ještě o místo lepší, nebýt taktické chyby během druhého kola. Zbylá trojka v podobě Tomase, Jendy a Máry si taktickým výkonem také dojela pro 50 bodů, což nečekal asi nikdo. Natěšeni jsme tedy šli do nedělního závodu, kde opět super zabojovala Klára a pak přišel rachot lebek, kdy vypustili na trať divokou zvěř a s ní i našeho Standu Řezáče, který se srdnatě rval se všemi souputníky a i když to nedopadlo na vysněné pódium, tak 20. místo celkově bylo jednoznačně stále jako nejlepší Čech jen malý kousíček za těmi nejrychlejšími, což nám dává naději do dalších závodů. Další super výsledek zajel Vašek Sedláček, který jako jeden z mála v peletonu chodí normálně do práce a musel si brát na závody dovolenou. S chutí a skromností sobě vlastní si vyklepl hvězdné soupeře a vešel se do elitní bodované padesátky, což se jen těsně nepovedlo Kubovi Pšeničkovi. No prostě velká paráda. Tomas a Mára jim zkušeně kryli záda, Jedna i francesco potvrdili v letošní sezoně velký výkonostní růst, Kačka dojela v amatérech jako třetí žena a Zámek s Danem atakovali první dvoustovku, náš finský člen pak dojel do první pěristovky. Servis byl perfektní, lyže jely skoro sami, občerstvování jsme měli více než dost, takže jsme s celým víkendem více než spokojeni a pevně doufáme, že v obdobných výkonech budeme pokračovat.

Prolog - 15 km ženy + 15 km muži

9. Silvini Madshus team 2:23,31 (15. Klára Moravcová 39:34 - 2. Češka, 35. Stanislav Řezáč, 36. Vašek Sedláče, 37. Jakub Pšenička 34:38, 78. Marek Pazderský, 79. Tomáš Jakoubek, 80. Jan Svoboda 38:07)