Ylläs - Levi

15.04.2018 22:29

Je za námi poslední závod sezony a byla to opravdu velká paráda. Jedná se o velmi krásnou oblast za polárním kruhem ve Finsku, kde není problém potkat soba či losa a kde dávají lišky dobrou noc, ale až poměrně pozdě, vidět je v tuto dobu už od 4 a nekonečné slunce zapadá až po 10 večer. No nádhera, škoda, že pro našince už je to přeci jen docela dlouho a frčí u nás už hlavně cyklosezona. Co mě hlavně nadchlo, tak byla trať. Je na ní úplně všechno a je to určitě nejkomplexnější a nejkrásnější trať celého seriálu a zároveň i jedna z nejtěžších. Prudká dlouhá stoupání, stejně tak i krásná dlouhá na stříďák, spoustu rovin na soupaže, dlouhé a prudké sjezdy, které jsou i plné ostrých zatáček, jezera, borovicové lesy, osady plné robustních severských srubů, absolutní pustiny i odlesněné vrcholy hor s neuvěřitelnými výhledy. Sem by si měl zajet fakt každý. Co bylo docela problém, tak namazat. Přes den na slunci bylo plus 20 a sníh tekl tak, že červený klistr byl málo a chtělo to žlutý . . . u nás to přes noc zmrzne, udělá se zrno a maže se druhý den klistr a jede to. Tady? Ani náhodou, stane se z toho zase prašan!!! Takže na startu byla jemná krusta na klistr, na 5. km už byly stopy zafoukané suchým prašanem, druhý kopec byl půlka na VR60 a druhá půlka na prašanu, třetí kopec byl už na oranžový klistr a do cíle jsme dojížděli na vodních lyžích. Jak si s tím poradit? Šlo to :-) - co jsme mazali v Levi. Na startu se sešla i jedna z největších konkurencí během sezony (přijelo i hodně závodníku SP) a tak musíme brát 21. místo Šárky Zelenkové Vyštejnové (tradičně druhá Češka), 31. Standy Řezáče a 33. Jirky Plisky (druhý a třetí Čech) jako úspěch a jsme spokojeni. Myslím, že jsme z toho mála (1 servisman, 1 občerstvovač, 3 závodníci) co jsme sebou ve Finsku měli, opět vytěžili maximum. Povedl se nám servis lyží i díky dobře vymyšlenému testování a se stoupáky jsme měli spíše kliku, trochu se nám vymstilo, že jsme to jeli všichni poprvé a neznali jsme dokonale celou trať. Každopádně jsme stejně jako na všech závodech Visma Ski Classics v letošní sezoně byli ze závodníků a závodnic z České republiky v součtu tradičně nejlepší a to nás těší. Po závodech vládla přátelská atmosféra mezi všemi a čekal nás ještě závěrečný večírek se společnou večeří a předávání cen těm nejlepším. Postupem během večera se z formálního večírku stala řádná paarty se vším všudy a bylo fajn, že i tady jsme spolu s kamarády z týmu Lukáše Bauera hráli prim :-) V celkovém hodnocení seriálu, které pro nás nebylo úplně nejdůležitějším, neboť jsme nejeli všechny závody a jednotliví závodníci měli závody mezi sebou rozděleny tak, že každý jel jen něco, jsme přesto dokázali být v týmech na krásném 14. místě z 30 týmů, Standa Řezáč je jako nejlepší Čech na 22. místě, Jirka Pliska jako třetí Čech 42., holky se pak seřadili za sebou na 20. místě Zuzka Kocumová a 21. Šárka Zelenková (pokud jejich body sečteme = 9. místo mezi Gjeitnes a Ishidou), no kouká se na to krásně a těším se, až budeme tvořit celkové hodnocení.